Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Παγκράτι – Αχαγιά 75-63

Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας με 75-63 επί της Αχαγιάς, σε έναν από τους πιο σημαντικούς αγώνες της χρονιάς.

Η ομάδα μας με όπλο την επίθεσή της, κατάφερε να προηγηθεί με 28-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Αχαγιά όμως να κάνει την αντεπίθεσή της στη δεύτερη περίοδο και να ανατρέπει την κατάσταση, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 38-44.
Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και με τρομερή πίεση στην άμυνα, κατάφεραν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα, περνώντας μπροστά στο 30′ με 60-56.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους, επιτρέποντας μόλις 7 πόντους και κατάφερε έτσι να πανηγυρίσει τη νίκη με τελικό σκορ 75-63.
Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα μας παραμένει ασφαλής εκτός της ζώνης των play-out, ενώ υπό προϋποθέσεις, μπορεί ακόμα να διεκδικήσει την 4η θέση που δίνει εισιτήριο για τα playoffs.

Παγκράτι – Αχαγιά ’82 75-63
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Καρακωνσταντόπουλος-Κουκουλεκίδης Β.
Δεκάλεπτα: 28-22, 38-44, 60-56, 75-63
Παγκράτι (Ζαβός): Στογιάνοβιτς 15 (2), Κάδρας 12, Πολέμης 10, Αγγελόπουλος 11 (1), Κοντραφούρης 1,Ζαρίφης, Ψάρρας 7, Πιτούλης 7, Ντιαλό, Αγγέλου 12 (2)
Αχαγιά ’82 (Δελάρτας) : Βλαδίτσης 4, Τζίμης 8, Κανελλάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 4, Καλογιάννης 8 (2), Νεόφυτος 4, Φραντζής 13 (1), Σπηλιόπουλος 2, Τάρναρης, Μάρκοβιτς 17, Κοντόγιωργας