Μπάσκετ Γυναικών

Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Παγκράτι – Τούφα 51-43

Σημαντική νίκη πέτυχε το τμήμα Γυναικών, που επικράτησε με 51-43 επί της Τούφας Χαλανδρίου και παρέμεινε ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι παίκτριές μας μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και επιτρέποντας μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 22-4 και να διατηρήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι και το ημίχρονο (33-14).
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η ομάδα μας μπλόκαρε επιθετικά, αλλά συνέχισε να λειτουργεί καλά στο αμυντικό κομμάτι και συνέχισε να κρατάει απόσταση ασφαλείας, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 39-24.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τούφα έκανε την ύστατη προσπάθεια να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει τη νίκη με τελικό σκορ 51-43.

ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 51-43
Διαιτητές: Καψιώχας, Κλιάφας
Δεκάλεπτα: 22-4, 33-14, 39-24, 51-43
Παγκράτι (Τσουμ’ανη, Σταμούλης): Γαλιατσάτου 2, Γεωργουσοπούλου, Βροχίδου 16 (4), Μαρουδα, Μπάκα 2, Λεμπέση, Ανωγειανάκη 4, Χαρίση 9 (1), Μακρυνίκα 15, Καραβασίλη 3, Βλάχου
Τούφα (Παπαδέλος, Αφένδρης): Κασδαγλη 2, Οικονόμου, Καββαδία 3 (1), Χειλάκη 8, Νικολάου 4, Τζαμαρια 6, Νομικού 17 (2), Τσουλούφη