Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Δούκας – Παγκράτι 74-62

Δεν τα κατάφερε το παιδικό μας τμήμα στην παρθενική του εμφάνιση στην Ά κατηγορία της ΕΣΚΑ, αφού προδόθηκε από τη νευρικότητα, τα χαμένα ριμπάουντ και την αστοχία από τη γραμμή των βολών και ηττήθηκε με 74-62, στο κλειστό του Δαϊς, από το Δούκα.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 0-4 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως ο Δούκας με επιμέρους 11-1, πέρασε μπροστά με 11-5 και έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά και το σκορ στο 21-11.
Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά 2′ πριν τη λήξη με 26-27, για να ακολουθήσει όμως ένα 10-0 σερί από τους αντιπάλους μας, για το 36-27 της ανάπαυλας.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας μείωσε αρχικά σε 39-34, όμως δεν ήταν συγκεντρωμένη στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Δούκας να αυξήσει εκ νέου τη διαφορά και να βρίσκεται προηγούμενος στο 30′ με 52-40.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά το 61-47 στο 33ο λεπτό, οι παίκτες μας προσπάθησαν να κάνουν μια ακόμα αντεπίθεση, μείωσαν σε 61-53, όμως οι αντίπαλοί μας είχαν για άλλη μια φορά απάντηση και με σερί 7-0, βρέθηκαν να προηγούνται με 68-53, 4 λεπτά πριν τη λήξη, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την επικράτηση. Η ομάδα μας κατάφερε στο τέλος να μειώσει απλά σε 74-62, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ήταν μια καλή προσπάθεια από τους αθλητές του συλλόγου μας, απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο (υπενθυμίζουμε ότι την περασμένη χρονιά ο Δούκας έφτασε μέχρι τους τελικούς της ΕΣΚΑ, χάνοντας στο νήμα με 3-2 νίκες την πρόκριση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Σολωμάκος με 18 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Καριώτης με 11 και Σταυρακάκης με 10.

ΔΟΥΚΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 74-62
Δεκάλεπτα: 21-11, 36-27, 52-40, 74-62
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Μαραγκουδάκης 2, Καριώτης 11(1), Σολωμάκος 18(3), Σαλαούνης, Σταμπουλής Σ., Τσανάι 6, Μολλάι 7, Σταυρακάκης 10(1), Μπραουδάκης 3(1), Σπατούλας 5, Παλουσάι, Σταμπουλής Χ.